Arama

Efsanevi Şahıslar
Olaylar
Evcil Hayvanlar
Takımlar
Satranç Taşları Kitabı
Malikane
Hayran Köşesi
Hanlık Malikanesi
Yardımcı kütüphane sayfaları
Konlegret Kartları

 

Oyunun Tarihi

 

Konlegret, çok eski bir ırk olan Dağ devleri temsilcilerinin zaman geçirmek ve eğlenmek için oynadıkları olağandışı bir oyundu. Günümüze kadar ulaşan çok az sayıda bilgilere göre, en son devlerden olan Bronitrix ve Gsomiabix bir gün çok sıkıldılar ve sıkıntıdan bu oyunu keşfettiler.

Dağ devleri, Feo dünyasının en az saldırgan ve en küçük ırklarıydı ve bu yüzden, saldırgan ve kana susamış Feo dünyasının diğer yaşayanları tarafından çok çabuk yok edildiler. Bronitrix ve Gsomiabix ailelerini, akrabalarını ve arkadaşlarını kaybettikten sonra üzüntü ve cesaretsizliğin esiri oldular.

Onlar için gün içinde ne bir eğlence ne de bir değişiklik vardı. Sevinmek, kahkaha atmak yada ağlamak için hiçbir nedenleri yoktu.

Tam da bu umutsuz günlerden birinde Dağ devleri Konlegret'i keşfettiler – Bir kart oyunuydu, her bir kartta ölümlüler dünyasından canlandırılmış bir kişi vardı, bu kişi oyunun sonunda çağırılıp kendisinden güçsüz olmayan diğer bir kişi ile savaşıyordu. Bu şahıslar gerçekte var olmayan kişilerdi, sadece kart sahibinin moroklarıydılar ama bu oyunu sıkıcı yapmıyordu çünkü bu moroklar, kişilerin karakterlerinin, değişik dövüş tekniklerinin çok değerli kopyasıydılar.

Bu morokları çağırabilmek için sadece oyun kartına sahip olmak yetmiyordu aynı zamanda belirli bir kart kombinasyonuna sahip olmak gerekliydi, bu kombinasyonun adı Daire idi ve tematik özelliklere göre bir araya getirilmişti. Bronitrix ve Gsomiabix, diğer antik Feo sakinleri gibi geleceği görebiliyorlardı ve Feo dünyasında olanların temel nedenlerini anlayabiliyorlardı ve bunun verdiği kolaylıkla ve bilgileriyle Kart kombinasyonlarının temelini hazırladılar.

Örneğin Kahraman Agudarın kartını kullanmak için, içinde büyü ile ilgili ve Agudar'ın cevresi ile ilgili kombinasyon oluşturulmalıydı. Oyunun asıl amacı, bu Daireyi toplamaktı, on binlerce vardı bunlardan ve bunun sayesinde gelecek savaş için, bütün zamanlardan ve bütün halklardan yüzlerce kahramanları, ölüleri ve hatta daha doğmamış canlıları morok olarak çağırabilecekti. Bu savaş da galip gelen taraf oyunu kazanıyordu.

Tabi ki bunlar sadece Konlegretin ana prensipleriydi. Gerçekte oyun, kendisini karmaşık kılan birçok kurallardan oluşmaktaydı, mesela içinde ''Daire Sınırı" kelimesi geçen her türlü bonus olan "Dönüş Tarafı" adı altında birçok farklı şeyler vardı.

Devlerin bu oyunu o kadar ilginç ve başarılıydı ki Feo dünyasının en güçlülerinin bile ilgisini çekmişti- Ejderhalar Konlegret'i ele geçirmek istiyorlardı. Fakat devler icatlarını ejderhalar ile paylaşmayı reddettiler. Bu tutum devler ve ejderhalar arasındaki devlerin sonu olabilecek kaçınılmaz savaşın başlangıcı oldu.

Fakat devler ejderhalar ile son savaşa tutuşmadan önce hiç kimsenin icatlarına sahip olamaması için Konlegret oyununun kartlarını fark edilmeyecek başka kartlar ile karıştırarak Feo dünyasının her köşesine dağılmasını sağladılar. Kahramanların geçmişini, bugününü ve yarınını ilgilendiren bu daireyi oluşturabilecek bütün kartları toplamak böylece imkansız hale geldi ama bir tek daire kartını elde etmek ve ona bağlı olan Kahraman moroğunu aktive etmek mümkündür.

 

Bilinen Desteler

 

«Desteler»

 

İsim

KartlarKral Magiş Mirası

(8/8)
 
Desteyi geliştirmek mümkündür.
 Ulu Büyücüler

(6/6)
 
Desteyi geliştirmek mümkündür.
 Kaos

(9/9)

 
Desteyi geliştirmek mümkündür.
 
Kar Destesi

(10/10)
 
 
Olağanüstü Yaratıklar

(14/14)

 
 Yeraltı Şövalyeleri

(6/6)
 
Desteyi geliştirmek mümkündür.
 Efsanevi İnsanlar I

(10/10) 
 
 Efsanevi Magronlar I

(10/10)
 
  

Sürgünlerin Kalesi
(10/10)
 

 Desteyi geliştirmek mümkündür.
 
Bodurların Sihirli Oyunu

(11/11)
 

 Desteyi geliştirmek mümkündür.
 
Feo'nun Büyüleyici Bitkileri

(10/10)
 

 Desteyi geliştirmek mümkündür.
 
Feo'nun Büyüleyici Taşları

(10/10)
 

 Desteyi geliştirmek mümkündür.
 
Feo'nun Sihirli Balıkları

(10/10)
 

 Desteyi geliştirmek mümkündür.
 Askeri Feo Rütbeleri I

(10/10)
 

  Akeri Feo Rütbeleri II

(10/10)
 

 


 Sulfiyus

(12/12)

 

  Nimfiyus

(12/12)

 

  Ölüler ve Lanetliler

(12/12)